Vieslekcija “Metode, kas atbrīvo no ciešanām un noved pie laimes”

Par lekciju

Lekcijā “Metode, kas atbrīvo no ciešanām un noved pie laimes”  Khenpo Arta Lama Rinpoče pastāstīs par ciešanu sakni jeb cēloni, kāda ir pieķeršanās sakne izpaustajam mūsu pasaulē, un par metodēm, kas attīsta atteikšanos no tādas pieķeršanās, kas arī ir laimes iemesls. Rinpoče apgaismos Bona mācības jautājumus par prātu, par to, kur tas rodas, kur atrodas un kur aiziet, vai tam ir forma vai krāsa, un par metodēm, kā attīrīt prātu no ciešanām.

Par Lamu

Khenpo Arta Lama Rinpoče ir Šangšungas Nen Gjud tradīcijas Dzogčena meistars. Viņš ir mācījies pie sava tēvoča, realizēta joga Njima Tsultrima. Rinpoče Njima Tsultrims ir viens no labi zināmiem bona tradīcijas jogiem, kam jau dzīves laikā ir izpaudušās apskaidrotas apziņas realizācijas pazīmes. Tibetā un citviet pasaulē viņš ir slavens ar to, ka sešus gadu ir atturējies no ēšanas un pēc nāves viņa ķermenis samazinājās līdz zīdaiņa lieluma augumam.

Garīgā prakse Arta Lamam ir ļāvusi atcerēties savu iepriekšējo pārdzimšanu. Viņš pabija vietās, kurās dzīvojis iepriekšējā dzīvē, un atrada kādreizējos radiniekus. Tā kā tam bija ļoti daudz pierādījumu, vietējie iedzīvotāji lūdza, lai Arta Lama paliek pie viņiem par garīgo skolotāju. Kalnos tika uzbūvēta māja, kurā Arta Lama aptuveni piecus gadus nodzīvoja kā vientuļnieks. Pēc tam Arta Lama devās uz Nepālas klosteri, kurā rinpočes Lopona Tenzina Namdaka vadībā turpināja apgūt dažādas Dzogčena un bona prakses. Pēc septiņu gadu ilgām mācībām Arta Lama sekmīgi nokārtoja eksāmenus un ieguva gešē (filozofijas doktora) praktiķa pakāpi un jaunajiem klostera mūkiem sāka pasniegt Dzogčena filozofijas pamatus.

2016. gada 21. novembrī notika Dzogčen meistara Arta Lama Rinpoče inaugurācijas svinīgā ceremonija. Dzogčen meistars Arta Lama Rinpoče ieguva Khenpo (Galvenais Skolotājs) titulu Jundrung Bon tradīcijas apmācībā Krievijas „Dzogčen Jongdze Ling” centrā.

Par Bon mācību

Bon – senākā pasaules reliģija

Bon – tā parasti tiek dēvēta pirms budisma Tibetas reliģija, kas ir Himalaju reģiona tautu pamata kultūra un tradīcija. Tā ir viena no vissenākajām pasaules garīgajām tradīcijām ar unikālu bagātu mantojumu, kas līdz šai dienai tiek nodots tās sekotājiem.

Diemžēl ilgstoši šī mācība tika neadekvāti izprasta – to saistīja ar primitīvo šamanismu un animismu gan Tibetā, gan Rietumos. Iespējams, tas notika tādēļ, ka vārds "bon" sākotnēji nozīmēja dažādas reliģiozās un maģiski rituālās tradīcijas, pamatotas uz kopējiem visa aziātiskā šamanisma elementiem.

Etimoloģiski vārds "bon" nāk no darbības vārda "bon po" – 'runāt un dziedāt dažādas maģiskas formulas'. Tomēr ir jāatšķir tautas bons no augstākām reliģiju kultūras formām, kurām ir piešķirts tas pats nosaukums. Šo reliģisko mācību vairāk var pielīdzināt budisma tradīcijai. Bons ir augstākā mācība, un tā pareizais nosaukums ir "Jungdrung Bon" – "Mūžīgais Bons". Vēsturiski tas nāk no senās Tagzig valsts centrālās Āzijas Irānas daļas. Tās pamatlicējs ir Buda Tonpa Šenrabs, kas ir dzīvojis apmēram pirms 18 000 gadiem.

Mūsdienās Jungdrung Bon mācība ir oficiāli atzīta vairākās valstīs. Daļa šīs mācības principu un doktrīnu sakrīt ar budisma principiem, tomēr ir atšķirība vairākos filozofiskos postulātos, tradīcijā un arī izcelsmē. Visi četri budisma virzieni (gelug, njigma, sakja, kagju) ir attiecināmi uz vēsturisko personību Budu Šakjamuni kā budisma tradīcijas pamatlicēju. Savukārt Bon tradīcijas pamatus ir veidojis nevis Indijas princis Siddharthu Gauptama, bet cits princis – Šenrabs Mivo, kas ir nācis kā Buda daudz senāk no Olmo Lungring vietas Tagzig valstī. Garīgās atbrīvošanās ceļš, kuru sludināja Tonpa Šenrabs, tika izplatīts senajā Šang Šung valstī Tibetas rietumos, vēlāk arī centrālajā Tibetā.

Vairākus gadsimtus Jungdrung Bon mācība tika vajāta, pat vairākas reizes vēsturē tā varēja tikt pilnīgi zaudēta. XX gs., pateicoties nerimstošiem Bon tradīcijas ievērojamāko lamu un viņu palīgu pūliņiem, tika uzcelti klosteri un centri šīs senās kultūras studēšanai. Pateicoties arī zinātnieku interesei un daudziem zinātniskajiem pētījumiem visā pasaulē, pakāpeniski izzūd maldi, kas attiecināti uz Jungdrung Bon mācību un tradīcijām.

20. novembrī, 2018. gadā (otrdienā)

plkst. 18.00-21.00

Lekcija tibetiski, tulkojums krievu valodā

Obligāta reģistrācija līdz 15. novembrim: ej.uz/lamaslekcija

Lekcijas norises vieta tiks precizēta balstoties uz reģistrēto dalībnieku skaitu.

lama.png

 

Lama

Partners

Accreditations

EPAS
IQA
IZM.png