Grāmata "KIBER ES": par to, kā produktīvi adaptēties tehnoloģiju laikmetā

Latvijas Kiberpsiholoģijas asociācijas speciālisti, tostarp tās dibinātājs un RISEBA bakalaura studiju programmas Biznesa psiholoģija direktors Valērijs Dombrovskis, ir uzrakstījuši grāmatu “KIBER ES. Viss par kiberpasauli”, kurā lasītājiem ir iespēja iepazīties ar unikālām idejām par tēmām, kas skar digitālo/virtuālo vidi un sabiedrību.

K

Grāmatas autori izvirzīja izaicinājumu izstrādāt pilnīgi jaunu un visaptverošu kiberpasaules koncepciju, lai  pilnveidotu esošās zināšanas par digitālo vidi un piedāvātu adaptīvus mehānismus nepieciešamajam atspēriena punktam sabiedrības veiksmīgai integrācijai kiberpasaulē. Šī grāmata ir pirmais mēģinājums Latvijā dot iespēju lasītājiem pašiem kopā ar autoru izklāstītajām idejām sākt iepazīšanos ar kiberpsiholoģijas jomu un alternatīvu virtuālās un kiberpasaules redzējumu.

Izdevuma mērķis

Grāmatas centrā ir cilvēks – tehnoloģiju lietotājs un tā adaptācijas procesi kiberpasaulē. Grāmatas mērķis ir aktualizēt un pētīt psiholoģijas zinātnē Latvijā vismaz 20 gadus ignorētas tēmas: virtuālā pasaule, tās loma, struktūra un koncepcijas; tēli; sevis digitālā reprezentācija; digitālā un virtuālā identitāte; kiberpersonība; kiberkultūra; kibersabiedrība; digitāla kopiena un lietotāji; digitālas “pēdas”, kiberprocesi, virtuālie procesi; mijiedarbības stratēģijas u.c.

Autori ar šo izdevumu vēlas sniegt ieguldījumu kiberpsiholoģijas zinātnes attīstībā un izglītot sabiedrību, lai palīdzētu cilvēkiem maksimāli produktīvi adaptēties tehnoloģiju laikmetā. Par šīs jomas nozīmīgumu liecina asociācijas Facebook platforma/kopiena KiberPrāts, kas apvieno jau vairākus simtus kiberpsiholoģijas ideju atbalstītājus.

RISEBA rektore prof. Tatjana Vasiļjeva par grāmatu

"Grāmatas autori nebaidās populārā un viegli uztveramā valodā uzsākt aktuālu diskusiju par nozīmīgiem procesiem pasaulē, kas saistās ar digitālo sfēru. Lasītāji tiks iepazīstināti ar starpdisciplināru pētījumu lauku, kurā savienojas datorzinātne un sociālās zinātnes, bet centrā ir cilvēks un sabiedrība. Ārzemēs jau vairāk nekā 20 gadus ar cilvēka un datoru mijiedarbības pētniecību nodarbojas kiberpsiholoģijas zinātne. Mūsdienās, kad vairāk nekā puse pasaules populācijas ir aktīvi interneta lietotāji, ir svarīgi arī Latvijā runāt par tēmām, kas skar lietotāja psiholoģiju, un domāt par šī virziena attīstību.

Iesaku izlasīt šo grāmatu studentiem, pētniekiem un jebkuram cilvēkam, kurš nopietni domā, kā attīstīties strauji mainīgajā digitālajā laikmetā, un aizdomājas par to, kā sadzīvot ar moderno tehnoloģiju izaicinājumiem un kā vairot sabiedrības labklājību."

Fakti par grāmatu

Grāmatas galvenā ideja ir atklāt, kāpēc kiberpasaule patlaban konceptuāli jau ir reālās pasaules sastāvdaļa un kāpēc tās atdalīt nav lietderīgi.

Lai iepazīstinātu un atklātu lasītajiem šīs idejas, grāmata ir sadalīta trīs moduļos, kas veidos izpratni par kiberpasauli trīs līmeņos:

  • Pirmais modulis fokusē lasītājus uz kiberpasaules kā parādības izpratni;
  • Otrais modulis iepazīstina ar kibersabiedrību un tās produktiem;
  • Trešais modulis ļauj lasītājiem analizēt sevi un saprast kas un kāds viņš ir kiberpasaulē.

Katrs modulis izaicinās lasītāja pieredzi un priekšstatus par kiberpasaules piedāvātajām iespējām un to pieņemšanu.

Grāmatas žanrs: zinātniskais un populārzinātniskais.

Mērķauditorija: studenti, pētnieki, jebkurš cilvēks, kurš nopietni domā, kā attīstīties strauji mainīgajā, digitālajā laikmetā, un aizdomājas par to, kā sadzīvot ar moderno tehnoloģiju izaicinājumiem un kā vairot sabiedrības labklājību.

Par autoriem

Vairāk par vienu no grāmatas autoriem, RISEBA bakalaura programmas “Biznesa psiholoģija” direktoru Valēriju Dombrovski lasi ŠEIT.

1

30. decembrī grāmatas autori Valērijs Dombrovskis un Luīze Berga viesojās Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot”, kur kopā ar raidījuma vadītāju Kristiānu Lapiņu sarunājās par kiberpsiholoģiju un tehnoloģiju ietekmi uz cilvēku psihi. Noklausies raidījuma ierakstu ŠEIT

Kur nopirkt grāmatu

Grāmatnīcās “Globuss” vai elektroniski ŠEIT.

KIBER ES

Partners

Accreditations

epas
epas
IQA
IZM.png