Noslēgusies starptautiskā vasaras skola “FestivaL’and”

4. augustā noslēdzās RISEBA starptautiskā īslaicīgās arhitektūras un pilsētvides plānošanas vasaras skola “FestivaL’and” Valmierā.

Vasaras skolā piedalījās 15 jaunieši no 7 valstīm – Meksikas, Ungārijas, Bulgārijas, Spānijas, Dienvidkorejas, Ukrainas un Latvijas. No 24. jūlija līdz 4. augustam studenti kopā ar pieredzējušiem mentoriem, arhitektu un scenogrāfu Didzi Jaunzemu, ainavu arhitektu un urbānistu Aigaru Lauzi, scenogrāfu un galdnieku Rūdolfu Bekiču, izstrādāja idejas Valmieras vasaras teātra festivāla (VVTF) pilsētai Hanzas laukumā pašā Valmieras centrā. Pēc arhitektoniskā un konstruktīvā risinājuma nofiksēšanas pirmajā darba nedēļā, tukšajā laukumā vasaras skolas dalībnieki kopā ar pasniedzējiem un teātra festivāla tehnisko komandu piecās dienās realizēja festivāla pilsētu – maģisko mežu ar Latvijas Goda apļa skatuvi un ugunskura vietu, info centru, Valmiermuižas kafejnīcu, bērnu atrakcijām, brīvdabas kinoteātri, picēriju un ūdens ņemšanas punktu.

Paralēli nepārtrauktam darbam pie festivāla pilsētas plānošanas un būvniecības, topošie arhitekti piedalījās arī iedvesmojošās lekcijās un saistošās diskusijās ar nozares profesionāļiem: VVTF radošo direktoru Reini Suhanovu, arhitektu, RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultātes dekānu Jāni Dripi, arhitektiem no Beļģijas Małgorzata Maria Olchowska, York Bing Oh, igauņu arhitektu Ralf Lõoke, mākslinieku Andri Eglīti. Dalībnieki apguva Valmieras pilsētas vēsturi, tās veidošanos un attīstību, viesojās Valmiermuižas alus darītavā un iepazina latviskās garšas īpašās vakariņās, devās ekskursijās uz Āraišu ezerpili un Cēsīm, apmeklēja kultūras un izklaides pasākumus Valmieras pilsētas svētku laikā, teātra izrādes un kino VVTF ietvaros.

“Šī pieredze man ir kas jauns – nekad neesmu šādās darbnīcās piedalījusies. Ļoti interesanti sajust kultūru dažādību, mēs daudz runājam cits ar citu. Atšķiras arī veids, kā mēs domājam par arhitektūru un būvniecību, katram ir savs skatījums,” stāsta vasaras skolas dalībniece no Ukrainas – Ksenija.

Valmieras Mākslas vidusskolas skolniece Roberta atzīst: “Nekad neiedomājos, ka mani varētu tik ļoti piesaistīt vides arhitektūra, tieši plānošana, kā vidē ko iesaistīt. Piedaloties vasaras skolā, es saprotu, ka varbūt varētu saistīt ar to savu nākotni.”

Festivāla pilsēta oficiāli tika atklāta 3. augustā, un no piektdienas pēcpusdienas līdz pat vēlai svētdienas naktij to apdzīvoja teātra festivāla viesi un valmierieši. Apmeklētājus pārsteidza regulāra tīkla plāna konfigurācijā izvietots koka konstrukciju režģis, virs kura pacēlās stilizēti koku stāvi, kas ar gaismas un kustību efektiem radīja maģiska meža ilūziju. “Mums jāspēj sacensties ar vidi, kas šeit apkārt, mums ir Sv. Sīmaņa baznīca, mums ir Valmieras teātris, mums ir lielveikala apjoms; mēs nevaram būt mazi! Kā angliski teiktu –“to make a difference” – mums ir jāatstāj iespaids,” papildināja vasaras skolas projekta vadītāja, arhitekte Dina Suhanova. Neapšaubāmi tas izdevās, jo visa festivāla laikā laukumā bija vērojama rosība, viesi apdzīvoja un labprāt baudīja atpūtu gaistošajā, īpaši uz trīs dienām būvētajā pilsētā.

Liels paldies VISIEM dalībniekiem, pasniedzējiem, organizatoriem, atbalstītājiem un citiem iesaistītajiem, kas palīdzēja projekta īstenošanā par atsaucību, sadarbību un ieguldīto enerģiju! Īpašs PALDIES idejas autorei – Bakalaura studiju programmas “Arhitektūra” direktorei Dinai Suhanovai!

Vasaras skolu organizēja RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultāte sadarbībā ar VVTF.

Latvijas valsts stipendijas ārvalstu dalībniekiem nodrošināja Valsts izglītības attīstības aģentūra. Finansiālo atbalstu nodrošināja augstskola RISEBA un Valmieras pilsētas pašvaldība. Sadarbības partneri – Valmiermuižas alus darītava, Valmieras drāmas teātris, kafejnīca “Tērbata”, kafejnīca "Bastions", PIKC "Valmieras tehnikums” u.c. Festivāla centrs tapa sadarbībā ar “Latvijas Goda aplis”, “Byko-Lat”, “Latvijas Finieris”, “Delve2”, “Ramirent” u.c.

Plašāka informācija par vasaras skolu mājas lapā: http://www.festivaland.org/

un Facebook:  https://www.facebook.com/summerschool.festivaland/

Valmieras vasaras teātra festivāls: http://www.valmierasfestivals.lv/

Foto

“FestivaL’and

Partners

Accreditations

epas
epas
IQA
IZM.png