Intervija ar RISEBA studentu, “Latvijas Lepnumu” Ediju Piparu: “Savulaik lūdzu palīdzību, tagad to sniedzu citiem!”

RISEBA bakalaura programmas Biznesa psiholoģija students Edijs Pipars nesen ieguva TV3 ceremonijas “Latvijas Lepnums” balvu nominācijā “Atbalsts līdzcilvēkiem”. Paša dibinātajā labdarības organizācijā “Palīdzēsim viens otram” Edijs patiesi sniedz atbalstu ik dienu.

Edija dzīvesstāsts ir gana skarbs. Viņš ir nācis no nabadzīgas daudzbērnu ģimenes, kurā pārtikas trūkums bija ikdiena. Mamma viena audzināja 5 bērnus. Neskatoties uz grūtajiem apstākļiem, mazais Edijs ik rītu cēlies un gājis uz skolu. “Mums dzīvē bija kāpumi un kritumi, pārsvarā tie bija kritumi. Esmu bijis abās pusēs – gan tur, kur ir jālūdz palīdzība, gan tur, kur esmu šobrīd – kur es varu sniegt palīdzību,” secina Edijs.

  Edijs Pipars  

Vakarskola nav šķērlis

Kāds bija tavs ceļš līdz RISEBA studiju izvēlei?

Kad jau sāku nobāzēties Rīgā, ļoti vēlējos studēt. Man šķita, ka vēlos būt advokāts. Sāku mācīties tiesību zinātnes, bet tad sapratu, ka šis virziens nebūs mans. Pametu pirmā semestra studijas un nevarēju izlemt, kur un ko studēt. Un tad kādu dienu internetā redzēju reklāmu par “Biznesa psiholoģiju”. Uzreiz piesaistīja, jo mani vienmēr ir interesējusi lietišķā psiholoģija un iepriekš nebiju dzirdējis par tāda veida studiju iespējām Latvijā, kas ietver gan vadības zinības un ekonomiku, gan psiholoģiju.

Zinām, ka tu mācījies vakarskolā. Sabiedrībā valda stereotips, ka vakarskolu audzēkņi ir knapi spējīgi pabeigt vidusskolu – kur nu vēl studēt augstskolā. Tavs piemērs pierāda pretējo. Vai vakarskolu audzēkņiem tālākajā izglītībā netraucē sabiedrības attieksme pret šīs skolas formātu? 

Ne vienmēr izglītība parāda cilvēka zināšanas, tāpat ne vienmēr cilvēka vecums parādīs cilvēka patieso briedumu. Šādi arī es varētu teikt par izglītības iestādēm. Ne vienmēr prestižs nozīmē zināšanas vai vietu sabiedrībā un prestižu izglītību, un ne vienmēr tas garantēs spožu nākotni. Spoža nākotne ir atkarīga tikai no individuāla darbu

Mans novērojums ir tāds, ka vakarskolā mācās jaunieši, kuri jau no agra vecuma kļuvuši pieauguši. Proti, viņiem ir nācies agri uzsākt darba gaitas, lai parūpētos par sevi un ģimeni. Un vakarskolas sniedz šādu iespēju – elastīgas mācības, lai jaunieši nebūtu izvēles priekšā “darbs vai izglītība”. Esmu pateicīgs, ka ir šādas izglītības iestādes, kur jaunieši var iegūt izglītību, neskatoties uz viņu sociālo statusu vai dzīves situāciju. Vakarskolā vienmēr durvis ir atvērtas visiem.

Biznesa psiholoģija ir daudzveidīga

Intervijā LTV teici, ka dari tikai to, kas tev tiešām interesē, ka formāli nedarīsi to, ko sabiedrībā gaida. Ja izvēlējies studēt Biznesa psiholoģiju, jāsecina, ka tas no sirds tev interesē.

Jā, ir ļoti svarīgi, lai varu pats saglabāt autentiskumu, ka esmu tāds, kāds esmu un tāds, par kādu man ir lemts kļūt. Galvenais, ka izglītība ir tevis paša izvēlēta, nevis vecāku, draugu vai cita spiediena rezultātā – galu galā pašam taču būs jādzīvo sava dzīve. Neviens nevar pieņemt lēmumus tavā vietā. Un Biznesa psiholoģija ir mana izvēle, jo mācību saturs un programma mani uzrunāja. Programmā ir dažādība, kas mani ļoti piesaistīja, ir dažādi virzieni, psiholoģija, ekonomika, grāmatvedība un daudzi citi interesanti kursi.

Studiju kvalitāte ir augsta, pasniedzēji ir apbrīnojami. Neskatoties uz manu saspringto ikdienas grafiku, pasniedzēji ir pretimnākoši. Mani ļoti iedvesmoja, ka Biznesa psiholoģijas pasniedzēji ir ļoti pašaizliedzīgi un cilvēcīgi. Vienmēr norādīs un ieteiks pareizās pieejas kursa apguvei.

Tu esi strādājis bankā, bet šobrīd tavs darbs vairāk ir saistīts ar sociālajām lietām. Kā tu redzi sevi nākotnes perspektīvā?

Jā, man ir diezgan ilga pieredze banku sektorā. Šobrīd strādāju aviācijā par algu grāmatvedi, kas patiesībā ir diezgan interesants darbs. Tomēr nākotnē es sevi redzu citā amatā, kas ir tuvāk sociālajai jomai. Otra mana aizraušanās ir vadīt, man ļoti patīk atrast pieeju katram cilvēkam. Man patīk izzināt cilvēkus. Paralēli savam darbam aviācijā esmu nodibinājis un vadu vienu no lielākajām labdarības organizācijām Latvijā “Palīdzēsim viens otram”. Biedrība visā Latvijā palīdz grūtībās nonākušiem cilvēkiem, sniedzot materiālo atbalstu, aprūpi, konsultācijas juridisko jautājumu risināšanā, kā arī cita veida palīdzību, kas grūtībās nonākušam cilvēkam var būt izšķiroša. Komandā mums darbojas jau 60 brīvprātīgie. Šī ir ļoti specifiska niša, kurā es mācos katru dienu. Mums ikdienā ir jāatrod risinājumi pat tādās situācijās, kur dažkārt neredzam risinājumu. Par šo sfēru es varētu runāt daudz, jo es mīlu to, ko daru, un daru to, ko mīlu.

Labie darbi atmaksājas

Tavs ģimenes stāsts ļauj secināt, ka tieši bērnībā pārdzīvotais ir bijusi tava motivācija tiekties uz augšu, sasniegt vairāk.

Jā, mana dzīve ir pierādījums tam, ka vienmēr var labāk, ja vien pats to vēlies. Un mana dzīves pieredze devusi lielus ieguvumus manai dzīvei. Ik dienas es par to tikai pārliecinos. Es zinu, kā ir būt abās pusēs. Un man vienmēr ir, ar ko salīdzināt.

Vai tev šobrīd sanāk komunicēt ar bērniem, jauniešiem, kuri diemžēl šobrīd varētu būt līdzīgā situācijā, kādu tu pārdzīvoji bērnībā? Vai tev izdodas ar viņiem runāt par motivāciju un līdzīgām tēmām?

Mana ikdiena sastāv no mentorēšanas, un katrā ģimenē ir kāds jaunietis, ar kuru dalos savā pieredzē. Ir svarīgi dalīties ar savu pieredzi, lai viņi zina, ka dzīvē var sasniegt daudz – ja vien tu to vēlies. Esmu daudz jautājumus saņēmis no jauniešiem un redzu, ka tas viņiem ir ļoti interesanti. Man prieks, ka varu kādu iedvesmot.

Vai, studējot Biznesa psiholoģiju, tu iegūsti zināšanas par to, kas tev šobrīd noder psiholoģiskā darbā ar cilvēkiem?

Es domāju, ka katras zināšanas, kuras es iegūstu lekcijās, ir vērtīgas un varu izmantot praksē un, protams, psiholoģija ir viena no tām. Mans izvēlētais studiju kurss tik tiešām ir devis plašu ieskatu un zināšanas daudzās jomās, un man tieši psiholoģijas daļa škiet visinteresantākā, jo tā ir diezgan universāli pielietojama gandrīz jebkurā jomā un dzīves situācijā, un palīdz saprast cilvēku rīcības motīvus, iemeslus un to, kādēļ kādas lietas notiek tieši tā un ne citādi, kā arī veidot labas attiecības ar līdzcilvēkiem. Psiholoģija ir īpaši svarīga vadībā un darbā ar cilvēkiem.

Labie darbi atmaksājas – vai esi šo izjutis? Vai Latvijas Lepnums ir viens no pierādījumiem?

Labie darbi tik tiešām atmaksājas. Un būtiskākais, darot labu, ir apzināties, ka nevajag par to kaut ko sagaidīt pretī. Labais jādara no sirds, un tad viss labais nāk atpakaļ. Kā es saku, parūpējies par cilvēkiem un dzīve parūpēsies par tevi – tā ir kā mijiedarbība. Man ir piepildījušās kvēlākās vēlmes neiedomajamākajos veidos. Esmu dzīvē izdarījis un sasniedzis jau ļoti daudz. 

Latvijas lepnums nekad nav bijis mans mērķis, jo lai darītu labu, tev nav jācer saņemt apbalvojumus vai uzslavas. Tu to dari, jo gribi palīdzēt un darīt labi. Visu dzīvi tu esi pieradis tikai dot, bet, kad saņem šādu pagodinājumu kā “Latvijas lepnums”, tu nezini, kā reaģēt, uztraukums ņem virsroku. Tiešām liels paldies sabiedrībai par šo balvu, tas tiešām bija neaizmirstams piedzīvojums.

Kāpēc tu ieteiktu jauniešiem izvēlēties Biznesa psiholoģijas studijas?

Manuprāt, jauniešiem būtu vairāk jāizskaidro tas, kas ir biznesa psiholoģija un cik ļoti tās pārzināšana ir noderīga gan uzņēmējdarbā un vadībā, gan citās nozarēs, jo īpaši darbā ar cilvēkiem. Daudziem jauniešiem vārds “psiholoģija” saistās ar terapeitu, kurš risina cilvēka problēmas vai pat ārstēšanu, tomēr psiholoģija ir daudz plašāka zinātne, kas pēta cilvēku prātu un uzvedību ne tikai klīniski, un tai ir ļoti plašs, praktisks pielietojums. Apvienojumā ar ekonomikas, vadības un uzņēmējdarbības zināšanām tā ir gandrīz ideāla panākumu formula.

Edijs Pipars

Edijs Pipars šā gada TV3 "Latvijas Lepnuma" apgalvošanas ceremonijā (personīgā arhīva foto).

Notiek Ziemas uzņemšana bakalaura programmā “Biznesa psiholoģija”. Piesakies!

Edijs Pipars

Partners

Accreditations

epas
epas
IQA
IZM.png