Starptautiskais arhitektūras studentu plenērs „Aizputes koka arhitektūras mantojums”

No 9. līdz 12. maijam studenti no Latvijas un Lietuvas piedalījās starptautiskajā arhitektūras studentu plenērā „Aizputes koka arhitektūras mantojums”. Zinošu arhitektūras pasniedzēju vadībā studenti meklēja atbildes uz jautājumiem par koka arhitektūras saglabāšanu mazpilsētā.

Aizputē plenērs norisinās jau trešo reizi. „Pirmais gads bija iesildīšanās – Aizputes viduslaiku pils. Tad nākamajā gadā, ko darīt ar padomju laiku mantojumu un pilsētas telpu centrā. Sarunās ar Ziemeļvalstu ministru padomes biroju, pašvaldību un vietējo arhitektu Kasparu Dzeni nolēmām dažus gadus koncentrēties uz Aizputes koka arhitektūras mantojumu,” stāsta arhitekts, RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultātes vadītājs Jānis Dripe.

Plenērs ir iespēja ļauties ideju vētrām un atrast citus skata punktus mazpilsētai. Pasākumā piedalījās studenti no augstskolas RISEBA, Viļņas Mākslas akadēmijas Klaipēdas fakultātes, Latvijas Lauksaimniecības universitātes un Rīgas Tehniskās universitātes.

Arhitekts Jānis Dripe atklāj dažas no idejām, kas izskanējušas sarunās ar studentiem: „Jāizveido ceļš pa jumtiem, jo tāda nekur nav. Tad varēs redzēt jumtu ainavu. Kāds saka: izskatās tik bēdīgi, ka darīt nevajag neko un jāgaida labāki laiki. Vēl kāds saka, ka te ir tik skaista daba pašā pilsētas centrā, tad laidīsim tur aitas ganīties un saliksim bišu stropus.”

Iespēja būt reālā pilsētvidē un kopā ar pasniedzējiem ļauties vecpilsētas izpētei ir nozīmīga arī studentiem. „Aizpute ir ļoti skaista savā vienkāršībā. Jāņa ielas kvartālā ir daudz vecu ēku, man būtu žēl tās vairs neredzēt pēc 30 gadiem. Mēs sakām, ka vecais ir jālāpa kopā ar zeltu. Nevis nojauc, bet saglabā. Brīnišķīga pilsēta, un te dzīvo atvērti cilvēki,” atzīst RISEBA studente Marta.

Viens no paveicamajiem darbiem Aizputes koka arhitektūras saglabāšanā ir vadlīniju izstrāde jau drukātā formā, lai aizputnieki un namu īpašnieki redzētu, kādas vērtības atrodamas pilsētā un to, kas darāms soli pa solim.

Plenēra programmu, darbnīcas un vieslekcijas vadīja: arhitekte Malin Belfrage (White Architects, Zviedrija), Dr.arch. Jana Jākobsone (Kuldīgas pilsētas arhitekte), Dr.arch. Jānis Lejnieks (RISEBA), Mg.ing. Jānis Kreicburgs (Skonto būve, RISEBA), Mg.art., mākslinieks Martinas Lapas (VMA, Klaipēda), Dr.arch., prof. Aija Ziemeļniece (LLU), Mg.arch. Egons Bērziņš (RTU), Dr.arch.h.c. Jānis Dripe (RISEBA).

Organizatori un atbalstītāji: Aizputes novada dome, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskola RISEBA, Rezidenču centrs SERDE.

 

Arhitektūras studentu plenērs
Arhitektūras studentu plenērs
Arhitektūras studentu plenērs
Arhitektūras studentu plenērs
Arhitektūras studentu plenērs
Arhitektūras studentu plenērs
Arhitektūras studentu plenērs

Partners

Accreditations

EPAS
IQA
IZM.png